Choroba Alzheimera rozwija się latami, a kobiety chorują na nią częściej, bo żyją dłużej.
Nie pozwól, aby choroba Alzheimera zniszczyła twój mózg. Bez względu na wiek i stan zdrowia już dzisiaj wprowadź w swoje życie zdrowe nawyki, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia „Wielkiego zapominania”. Tak o najczęstszej postaci demencji pisał niemiecki psychiatra Alois Alzheimer (artykuł Zuzanny Opolskiej „Polak wszystko zapomni”).
9 najlepszych wskazówek, aby zachować młody mózg:
1. Dbaj o relacje.
Życie towarzyskie pobudza do aktywności i daje dużo pozytywnej energii, dlatego unikaj izolacji społecznej. Dodatkowo koniecznie odsuń ze swojego towarzystwa ludzi, którzy widzą wszystko w czarnych barwach, złowieszczą i narzekają. Otaczaj się ludźmi pogodnymi, życzliwymi i z pasjami po to, aby zadbać o spokój i dobry nastrój.
2. Spaceruj
Zdrowy styl życia niech stanie się częścią Twojego codziennego funkcjonowania np. rześki spacer min. 3x w tygodniu przez min. 20’, to fantastyczna terapia dla Twojego mózgu.
3. Wprowadź do swojego menu dietę śródziemnomorską.
Jedz warzywa w różnych kolorach tzw. „jedzenie kolorowe” (7- 10 porcji dziennie warzyw i owoców). Aby dbać lepiej o mózg, spożywaj świeże warzywa i owoce, dużo ryb (min.2x w tyg.), orzechy włoskie, migdały niesolone, rośliny strączkowe np. jedzenie brokuł i kalafiora 2x w tygodniu zmniejsza ryzyko raka o 20% (wg Elizabeth Amini – the CEO of Anti-AgingGames.com)
4. Włącz do swojego codziennego życia interaktywne gry.
Każda forma nauki jest wskazana np. j.obce, szachy, brydż, nauka tańca, nauka gry na instrumencie, doskonalenia się na kursach i warsztatach, czytanie, ciekawość świata…Każdego dnia buduj tzw. rezerwę poznawczą.
4. Unikaj papierosów.
5. Miej cel
Kierunek działania napędza każdy dzień – znajdź powód, dla którego chcesz wstawać z łóżka – ucz innych ludzi, aby również to robili.
6. Pamiętaj o relaksie
Czytanie książki, spa, yoga, medytacje, „kąpiel leśna” itp. pomagają pozytywnie wpływać na emocje, dlatego niech staną się częścią Twojego codziennego życia.
7. Bądź pod opieką dobrego lekarza
Dobry lekarz to nie tylko miły i uśmiechnięty doktor, ale lekarz, który rozumie odżywianie, ćwiczenia i rozumie reakcje pomiędzy nimi.
9. Koniecznie zwracaj uwagę, jak myślisz.
Myśl pozytywnie, dlatego koniecznie wyeliminuj negatywną rozmowę samej z sobą oraz zastąp negatywne znajomości, pozytywnymi.
Pamiętaj, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Prewencja w postaci kondycji fizycznej, diety śródziemnomorskiej, utrzymywania aktywności towarzyskiej, korzystania z gier interaktywnych, czy wyrównania nastroju, to mądrość, z której nie tylko warto, ale i trzeba korzystać.
Zapraszam na warsztaty z cyklu ” W każdym wieku możesz być WOW” – „50 lat minęło i co dalej?”
Podaj dalej…