You are currently viewing Odkryj siebie na nowo.

Odkryj siebie na nowo.

Przypowieść o pękniętym dzbanie:

„Pewna stara chińska kobieta miała dwa wielkie dzbany na wodę i nosiła je na drążkach powieszonych na ramionach. Jeden z dzbanów miał pęknięcie, natomiast drugi był bez wady i zawsze utrzymał pełną ilość wody. Po długiej drodze od rzeki do domu jeden z dzbanów był zawsze do połowy pusty. Trwało to dwa lata a stara kobieta przynosiła do domu tylko jeden dzban pełen wody.

Dobry dzban był oczywiście dumny ze swojej kondycji. Natomiast biedny pęknięty dzban za swoją wadę bardzo się wstydził. W końcu powiedział do kobiety:

– Bardzo się wstydzę za swoją usterkę, ponieważ jestem mało przydatny.
Stara kobieta tylko się uśmiechnęła:

– Nie zauważyłeś, że po twojej stronie drogi kwitną kwiaty, a na drugiej nie? Zasiałam po twojej stronie nasiona, ponieważ wiedziałam o twoim pęknięciu. W ten sposób za każdym razem, gdy wracamy do domu, podlewałeś je. Przez całe dwa lata mogłam zrywać te piękne kwiaty i przyozdabiać nimi stół.

Gdybyś nie był takim, jaki jesteś, to piękne kwiaty i nie zdobiłby naszego domu.

Refleksja:

Doskonałość istnieje tylko w baśniach i mitach. Prawdziwa doskonałość tkwi w tym, że każdy z nas jest właśnie taki, jaki jest. Dzięki temu, że jesteśmy tak różni świat jest naprawdę pięknym i fascynującym miejscem. Tylko od Ciebie zależy, czy będziesz skupiać się na swoich „pęknięciach”, czy zamiast tego potraktujesz je jako okazję do tego, by stworzyć z nich coś pięknego. Tylko od Ciebie zależy czy w otaczającym Cię świecie i innych ludziach będziesz dostrzegać „pęknięcia”, czy nauczysz się dostrzegać w nich ukryte w każdym z nas piękno. Co dziś wybierzesz?

Zauważaj i doceniaj bezcenne kwiaty, które rosną przy Twojej drodze.

Źródło: mojajoga.wordpress.com

Wykonaj ćwiczenie „Moje dzbany” i przemyśl, jak mądrze możesz wykorzystać nowe spojrzenie na siebie.

ĆW . „Moje dzbany”

Zachęcam do zapoznania się z programem warsztatów „Potęga myślenia”.

Podaj dalej ….

Dodaj komentarz