You are currently viewing Rozwój osobisty – najważniejsze Twoje studia w życiu.

Rozwój osobisty – najważniejsze Twoje studia w życiu.

rozwój osobisty
rozwój osobisty – najważniejsze Twoje studia w życiu

Czym dla Ciebie jest rozwój osobisty? Na jakim etapie samorozwoju jesteś dzisiaj? Jak wygląda Twoje życie? Czego jesteś świadoma? Jak często zastanawiasz się, dlaczego działasz tak, jak działasz? Co Cię motywuje? Co ogranicza? Jak wykorzystujesz swój czas? W jaki sposób pokonujesz przeszkody? Jak radzisz sobie z lenistwem, prokrastynacją, słomianym zapałem? Co sprawia, że życie ma dla Ciebie sens? ……

Rozwój osobisty polega na stawaniu się lepszym człowiekiem. Na uświadamianiu sobie tego co nieświadome, znajdowaniu siły i chęci do działania oraz odnalezieniu tego czegoś, co nada naszemu życiu sens.

Na początku samorozwój może wydawać się nam trochę trudny, mocno wymagający a nawet niewygodny. Rzeczywiście rozwój osobisty nie należy do najłatwiejszych zadań w życiu.

Jak zatem pokonać niechęć do robienia tego, co niełatwe i jak wychodzić z własnej strefy komfortu?

Na początek proste pytanie:

  • Czy jesteś w stanie przerwać ryzę papieru? (ryza to 500 szt.) Zaryzykuję stwierdzenie, że większość odpowiedzi (a może i wszystkie) będą brzmiały „NIE”.
  • A gdy zapytam inaczej: Czy jesteś w stanie przerwać 1 kartkę papieru? Tym razem myślę, że wszystkie odpowiedzi będą pozytywne.

Tak więc, jeżeli każdego dnia będziesz przerywać jedną kartkę papieru, (zaczynając od dzisiaj), to za 365 dni przerwiesz nie tylko jedną ryzę papieru, ale ponad 7 ryz kartek i to bez większego wysiłku.

Wniosek – zasada małych kroków:

Zasada „MAŁYCH KROKÓW” to bardzo ważna i przydatna umiejętność, którą warto praktykować na co dzień. Dzięki niej, możesz osiągać to, co chcesz, jedynie potrzebujesz więcej czasu.

Zatem zanim powiesz NIE dla jakiegoś wyzwania, podziel zadanie na mniejsze części. A im trudniejsze wyzwanie, tym dziel na mniejsze elementy. Jak już osiągniesz czynność tak prostą, że bez problemu będziesz w stanie ją wykonać, zrób to. Następnie wykonaj kolejną czynność i kolejną, i kolejną…

Jeżeli dzisiaj rozwój osobisty stanowi dla Ciebie przysłowiową „ryzę papieru”, to zacznij od „pojedynczych kartek”, a tą pojedynczą kartką papieru niech na początek będzie UWAŻNOŚĆ.

Przyglądaj się więc uważniej przyrodzie, ludziom, architekturze… Obserwuj emocje własne, emocje innych ludzi, zachowania zwierząt. Delektuj się smakiem, zapachem, muzyką. Po prostu zwiększaj swoją uważność na co dzień i podejmij decyzję: od dzisiaj staję się pilniejszą studentką „UNIWERSYTETU WŁASNEGO ŻYCIA”.

Podsumowanie:

Nie oszukujmy się. Rozwój osobisty to nieprzysłowiowa bułka z masłem, a PROCES nieustannego poznawania siebie. Im dłużej to robisz, tym lepiej radzisz sobie podczas smutku, złości, stresu, rozczarowań…. Ale samorozwój nie zamyka się tylko w skuteczniejszym radzeniu sobie w gorszych chwilach życia. Rozwój osobisty to również umiejętność doceniania tego co się ma. Rozwijając się wewnętrznie zauważasz małe radości, cieszysz się nimi i jesteś za nie wdzięczna. Potrafisz łapać chwile szczęścia nawet w sytuacjach kryzysowych.

Żeby rozważania na temat rozwoju osobistego nie skończyły się tylko na chwili refleksji, wykonaj krótkie ćwiczenie.

Ćwiczenie: Pomyśl, uświadom sobie, a następnie powiedz na głos: „Jaka chciałabyś być?”. – Zapisz to w dzienniku myślenia. Np. chciałabym lepiej pokonywać lenistwo . – Następnie wypisz możliwie jak najwięcej propozycji, które mogą Ci w tym pomóc np. zasada 2′, zasada 5′, nagradzanie siebie, zasada „Zjedz tę ropuchę”…. – zdecyduj się na jedną prostą propozycję, którą wcześniej zaproponowałaś np. będę konsekwentnie stosować ZASADĘ 2 MIN czyli każdą czynność, której wykonanie zajmuje 2 min. nie odłożę na później, nawet wtedy kiedy mi się zupełnie nie chce. Wg tej zasady nie zostawię brudnej szklanki w zlewie, lecz umyję ją od razu (czynność ta jest krótsza niż 2 min.) – jak już opanujesz tę zasadę, sięgnij po następną propozycję, i następną i następną…..

Powodzenia:)

Jeżeli znalazłaś tutaj treści warte polecenia, to proszę “PODAJ DALEJ”. Tym samym zarażaj i inspiruj inne kobiety do działania i do pozytywnych zmian:)

Zachęcam do zapoznania się propozycją warsztatów dla kobiet “W każdym wieku możesz być WOW.

Dodaj komentarz